Zapraszamy na wczasy !Ośrodki wczasowe AUGUSTYNA - Jastarnia, Jastrzębia GóraSłońce, plaża i... windsurfing !
OW AUGUSTYNA - Jastarnia | Pensjonat AUGUSTYNA - Jastarnia | OW ŻEGLARZ - Jastrzębia Góra
Rezerwacja | Cennik | Dojazd | O Półwyspie | O nas | Sznurki | Teneryfa | Księga Gości
Widok na morze | Pogoda | FAQ | DVD | FotoGaleria | Donosy | Pomoc | Kontakt

*** FAQ - Najczęściej zadawane pytania ***

Na tej stronie znajdziecie Państwo odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące wczasów w naszych ośrodkach, Jastarni, Jastrzębiej Góry, Półwyspu helskiego, windsurfingu, pogody...

 1. Gdzie właściwie jest Półwysep Helski ?
 2. Jaka plaża jest w Jastarni ?
 3. Jaka plaża jest w Jastrzębiej Górze ?
 4. Który ośrodek wybrać ?
 5. Gdzie jest ładniej ?
 6. Co trzeba ze soba zabrać ?
 7. Czy na Półwyspie są jakieś restauracje ?
 8. Czy można się kąpać w morzu i zatoce ?
 9. Co to jest opłata klimatyczna ?
 10. Co z opieką lekarską i apteką ?
 11. Czy w powietrzu jest jod ?
 12. Czy w pobliżu są dyskoteki ?
 13. Żadne pytanie po tym numerem nie zostało zadane ?
 14. Od kiedy zaczynacie sprzedaz skierowań na sezon letni ?
 15. Co to znaczy, że plaża nad zatoką jest bezpieczna dla dzieci ?
 16. Czy wasza prognoza pogody się zawsze sprawdza ? ?
 17. Dlaczego widok z webkamerki jest teraz (grudzień) taki rozmazany i zamglony ?
 18. Czy Półwysep to miejsce bezpieczne ?
 19. Czy na Półwyspie są komary ?
 20. Czy na Półwysep można wjechać własnym samochodem ?
 21. Czy macie w ośrodku basen, saunę i kort tenisowy ?
 22. Czy mogę gotować w pokoju ?
 23. Czy smacznie karmicie ?
 24. Co to jest obiadokolacja ?
 25. Jak wygląda przykładowy jadłospis ?
 26. Co to jest doba hotelowa ?
 27. Czy można przyjechać tylko na weekend ?
 28. Co to znaczy, że deski i żagle są pod nadzorem całą dobę ? ?
 29. Cdn...


 1. Gdzie właściwie jest Półwysep Helski ?
  Półwysep Helski to wąski pasek piasku pomiędzy Bałtykiem a Zatoką Pucką i leży na samym końcu Polski na samej "górze" mapy kraju. Ma około 40 km długości, 1 linię kolejowa, 1 drogę i 5 miejscowości: Chałupy, Kuźnica, Jastarnia, Jurata, Hel. Mapa i wiecej informacji w naszym krótkim przewodniku po Półwyspie.

 2. Jaka plaża jest w Jastarni ?
  W Jastarni mamy 2 plaże: nad pełnym morzem i nad Zatoką Pucką. Obie są piaszczyste i ładne. Plaża nad pełnym morzem jest szersza, ale woda tam jest chłodniejsza od tej w Zatoce o 2 do 5 stopni Celsjusza. Obie plaże zawsze były i są również w tym roku dopuszczone do kąpieli przez SANEPID bez żadnych ograniczeń.

 3. Jaka plaża jest w Jastrzębiej Górze ?
  W Jastrzębiej Górze mamy przede wszystkim wybrzeże klifowe, co oznacza że na plażę schodzimy po schodach z miejscami dosyć wysokiego klifu. Tę drobną niedogodność z pewnością wynagrodzą przepiękne walory widokowe klifu. Sama plaża jest piaszczysta, miejscami odrobinę kamienista i dosyć szeroka. Oczywiście Bałtyk jest absolutnie czysty w tych okolicach i dopuszczony do kąpieli przz SANEPID bez żadnych ograniczeń.

 4. Który ośrodek wybrać ?
  hmmm.... to chyba zbyt trudne, aby odpowiedzieć jednoznacznie, ale dla każdego mamy coś miłego :-).
  Jeśli lubisz widok na morze z okna swego pokoju, uprawiasz windsurfing lub kitesurfing, lubisz pływać na kajaku lub rowerze wodnym, a Twoje dzieci lubią dużo kolegów i przestrzeni do biegania - wtedy wybierz OW Augustyna.
  Jeśli zaś lubisz spokój, kameralną atmosferę, 3 posiłki dziennie i mniej ludzi wokół siebie, wybierz Willę Augustyna
  Jeśli natomiast lubisz spedzać wakacje w miejscowości, która oferuje więcej atrakcji niż możesz sobie wyobrazić, musisz wybrać OW Żeglarz.

 5. Gdzie jest ładniej ?
  hmmm... następne bardzo trudne pytanie, ale tez mamy odpowiedź: wszędzie ładnie, gdzie nas nie ma ;-)

 6. Co trzeba ze soba zabrać ?
  O to już łatwe pytanie...wystarczy zabrać pieniądze, nic więcej nie potrzeba, a jeśli macie już zapłacone całe wczasy, nawet to nie będzie potrzebne. Jednak radzimy zabrac ze sobą leki, jeśli uzywacie nietypowych (w Jastarni i Jastrzebiej Górze oczywiscie są apteki, a we Władysławowie apteka całodobowa), wszystko inne praktycznie można dostać na miejscu.

 7. Czy w Jastarni są jakieś restauracje ?
  Tak, mamy w Jastarni restauracje jak również dużo barów, pubów, kawiarenek, smażalni ryb, pizza-barów itp. itd. Wiecej tego typu atrakcji znajdziecie Państwo w Jastrzębiej Górze.

 8. Czy można się kąpać w morzu i zatoce ?
  Obie plaże w Jastarni (nad morzem i nad zatoką) oraz plaża w Jastrzębiej Górze zawsze były i są również w tym roku dopuszczone przez SANEPID do kąpieli bez żadnych ograniczeń.

 9. Co to jest opłata klimatyczna ?
  Opłata klimatyczna, zwana w krajach anglojęzycznych "climate tax", jest specjalnym podatkiem nakładanym przez władze Gminy na każdego wczasowicza przebywającego na jej terenie dłużej niż 1 dobę. Co roku kazda Gmina ustala własne wysokości tego podatku. W tym roku w Jastarni opłata klimatyczna wynosi 2,00 zł dziennie. W naszych ośrodkach nie jest ona wliczana do ceny wczasów.

 10. Co z opieką lekarską i apteką ?
  W Jastarni i Jastrzębiej Górze są lekarze, przychodnie, apteki, szpitale (w Helu i w Pucku oba około 25 km od Jastarni), a w sezonie na miejscu jest również Pogotowie Ratunkowe, poza nim Pogotowie przyjeżdza z Pucka.

 11. Czy w powietrzu jest jod ?
  Tak, oczywiście w powietrzu jest jod, szczególnie dużo jest go w maju, czerwcu i wrześniu, ale cały czas jest i to w bardzo czystym powietrzu. Lekarze szczególnie zalecają morskie powietrze przy następujących schorzeniach: choroby tarczycy, płuc, serca, układu krwionośnego, nerwowego, alergie i stany permamentnego stresu. Najlepiej byłoby przebywać nad morzem co najmniej 3 tygodnie.

 12. Czy w pobliżu są dyskoteki ?
  W pobliżu są dyskoteki, ale nie są wystarczajaco blisko, aby zakłócać ciszę nocną, jednocześnie nie są tak daleko, żeby nie dało się wrócić piechotą po najbardziej nawet "męczącej" zabawie ;-)

 13. Nie ma pytania, nie ma odpowiedzi
  Własnie nie ma odpowiedzi.

 14. Od kiedy zaczynacie sprzedaż skierowań na sezon letni ?
  Tradycyjnie sprzedaż skierowań na sezon letni zaczynamy z końcem ferii zimowych, czyli około 25 lutego.

 15. Co to znaczy, że plaża nad zatoką jest bezpieczna dla dzieci ?
  Plaża nad zatoką jest bezpieczna dla dzieci, ponieważ woda jest tu bardzo płytka nawet w znacznej odległości od brzegu. Jednak nie znaczy to wcale, że dzieci mogą być pozostawione same sobie, bez żadnej opieki dorosłych.
  Ta płytka woda sprawia również, że nauka i uprawianie windsurfingu jest bajecznie łatwe i nie musimy się przy każdym upadku z deski męczyć z wyciaganiem żagla za fał startowy czy też ze startem wodnym. Woda w promieniu 1 km ma do 1,5 m głębokosci.

 16. Czy wasza prognoza pogody się zawsze sprawdza ?
  hmmm... robimy wszystko żeby nasza prognoza zawsze się sprawdzała, ale niestety nie zawsze się to udaje ;-(
  Jak mawiają specjaliści od rachunku prawdopodobieństwa, każda prognoza i ta robiona przez amatora , i ta profesjonalna mają takie samo prawdopodobieństwo równe 1/2, czyli albo się sprawdzą, albo nie ;-)

 17. Dlaczego widok z webkamerki jest teraz (grudzień) taki rozmazany i zamglony ?
  Widok z naszej webkamerki jest taki zamglony, bo właśnie mamy mglistą pogodę i tak jest codziennie i cały czas na Półwyspie jesienią, zimą i wczesną wiosną, gdy temperatury powietrza nie przekraczają 10 stopni Celsjusza. Taka tu panuje tradycja widocznie ;-)

 18. Czy Półwysep to miejsce bezpieczne ?
  Trudno odpowiedziec jednoznacznie na to pytanie. Na pewno, jeśli chodzi o kradzieże samych samochodów, jest to jedno z bezpieczniejszych miejsc w Polsce, ponieważ mamy tylko 1 drogę i Policja może bardzo łatwo ją zablokować na samym poczatku we Władysławowie, co skutecznie odstrasza złodzieji; kradnąc samochód w Jastarni mają jeszcze ponad 20 km do przejechania do pierwszego rozwidlenia we Władysławowie i przez ten czas są jak na "widelcu". Policja zresztą prewencyjnie stoi praktycznie każdej nocy w sezonie u nasady Półwyspu i może zablokować skutecznie cały Półwysep w ciągu dosłownie sekund.
  Powyższa sytuacja nie eliminuje jednak przypadków tzw. kradzieży drobnych, które jednak przy miniumu ostrożności można wyeliminować prawie w 100% (np. wystarczy nie zostawiać pełnego portfela na plaży bez nadzoru, aby go nie stracić podczas kąpieli w morzu)

 19. Czy na Półwyspie są komary ?
  Tak, na Półwyspie helskim są komary, niektóre nawet gryzą, ale niegroźnie. Jednak proponujemy osobowm wrażliwym zaopatrzyć się w przetestowany na sobie specyfik antykomarowy.

 20. Czy na Półwysep można wjechać własnym samochodem ?
  Tak, na Półwysep można wjechać własnym samochodem bez żadnych dodatkowych opłat. Istniejąca w latach 80-tych bramka we Władysławowie przestała dawno już istnieć.

 21. Czy macie w ośrodku basen, saunę i kort tenisowy ?
  Nie, niestety w naszych ośrodkach nie mamy sauny, basenu, kortu tenisowego czy siłowni. Najbliższe Jastarni są w Juracie w Hotelach Bryza i Neptun, a w Jastrzebiej Górze w Hotelu Astor.

 22. Czy mogę gotować w pokoju ?
  W naszych ośrodkach pokoje nie mają aneksów kuchennych, stąd nie można w nich gotować. Nie dotyczy to oczywiście herbaty czy kawy.

 23. Czy smacznie karmicie ?
  Podobno jeszcze się taki kucharz nie urodził, co by wszystkim dogodził. Musimy się jednak pochwalić, że bardzo rzadko zdarza się, żeby coś komuś kompletnie nie smakowało, a już na pewno nigdy się nie zdarza, żeby coś było nieświeże lub przeterminowane. Nie prowadzimy jakiejś szczególnie wykwintnej kuchni, raczej są to dania typowe, co nie znaczy, że niesmaczne - wręcz przeciwnie. Rzadko dzisiaj w domach gotuje się żurek, botwinkę, zupę grzybową, barszcz z pasztecikami, zrazy wołowe zawijane, de volaille czy inne bardzo pracochłonne potrawy, a u nas na pewno spotkacie je Państwo. Przy okazji - smacznego !

 24. Co to jest obiadokolacja ?
  Obiadokolacja to taki późny i bardziej obfity obiad około godziny 16.00-17.00 . Obiadokolacje i śniadania (2 posiłki dziennie) podajemy w OW Żeglarz i OW Augustyna. W Willi Augustyna podajemy 3 typowe posiłki dziennie (śniadanie, obiad i kolacja)

 25. Jak wygląda przykładowy jadłospis ?

  Przykładowy jadłospis przy 2 posiłkach dziennie (OW Augustyna i OW Żeglarz)
  - śniadanie : zupa mleczna, szynka gotowana, ser żółty, twarożek, pomiodor z cebulką, ogórek świeży, masło, dżem, pieczywo mieszane + bułka, herbata z cytryną
  - obiadokolacja : zupa pieczarkowa z makaronem, zraz zawijany z piersi indyka, marchewka zasmażana, ziemniaki, surówka z selera, surówka z pora, ciasto drożdżowe, kompot.

  Przykładowy jadłospis przy 3 posiłkach dziennie (Willa Augustyna)
  - śniadanie : twarożek, kiełbasa żywiecka, jajko gotowane, masło, pomidor, pieczywo mieszane + bułka, do wyboru kawa tradycyjna lub rozpuszczalna, herbata czarna lub ziołowa, kakao, mleko
  - obiad : zupa grochowa, łosoś smażony saute, ziemniaki, zestaw surówek, kompot.
  - kolacja : kiełbasa śląska z wody, ser żółty, dżem, masło, pieczywo mieszne, herbata.

 26. Co to jest doba hotelowa ?
  Doba hotelowa określa od której godziny zaczynaja się wczasy i o której kończą. W naszych ośrodkach doba hotelowa rozpoczyna się o godzinie 14.00, a kończy o godzinie 10.00 . Pierwszym posiłkiem wczasowym jest obiad (Willa Augustyna) lub obiadokolacja (OW Żeglarz i OW Augustyna), a ostatnim zawsze śniadanie.

 27. Czy można przyjechać tylko na weekend ?
  Tak, można przyjechać tylko na weekend, ale poza ścisłym sezonem (22/06-31/08), kiedy to obowiązują turnusy minimum 1 tygodniowe sobota-sobota. Istnieje również możliwość przyjechania na weekend w ścisłym sezonie, ale tylko w trybie "last minute". Informacje o takiej możliwości i rezerwacja prowadzone są w tuż przed danym weekendem.

 28. Co to znaczy, że deski i żagle są pod nadzorem całą dobę ?
  W OW Augustyna prowadzimy profesjonalną przechowalnie sprzętu windsurfingowego dla wczasowiczów. Każda deska jest zamykana na oddzielną kłódkę, a każdy wczasowicz ma klucz do swojej kłódki. Deski i żagle całą dobę są pod nadzorem specjalnie do tego celu wydelegowanych i przeszkolonych pracowników.

 29. Cdn...
  Ciąg dalszy nastąpi...


Początek strony

Strona główna

REKLAMA